Tuesday, May 7
WTTW SD/HD
WTTW Prime
WTTW Create
WTTW Kids 24/7
1:00 am
MaryLand On Masterpiece
Episode 1
2:00 am
Guilt On Masterpiece
You Can Take The Boy Out of Leith
3:00 am
The Paris Murders
From Father to Son
4:00 am
The Real Story of Mr Bates Vs The Post Office
5:00 am
BBC News
5:30 am
Chicago Tonight
6:00 am
Odd Squad
The Cherry-On-Top-Inator/Sir
6:30 am
Arthur
To Tibble The Truth/Waiting to Go
7:00 am
Molly of Denali
Sukis Bone/Brand New Flag
7:30 am
Alma's Way
To Break Or Not to Break / The New Mr. Octy
8:00 am
Lyla in the Loop
The Case of the Mysterious Cake/Kibbles and Tricks
8:30 am
Wild Kratts
Shadow: The Black Jaguar
9:00 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Pizza Day at School/Daniel and Jodi Like Different Things
9:30 am
Rosie's Rules
An Anniversary Tradition/Chiles En Nogada Day
10:00 am
Sesame Street
Community Mural
10:30 am
Work It Out Wombats!
Talent Turmoil/Zeke's Collection Selection
11:00 am
Donkey Hodie
The Waiting Game/Planet Purple Party
11:30 am
Elinor Wonders Why
Butterfly Party/More Than One Right Way
12:00 pm
Nature Cat
What A Pearl/Wild Bee Motel
12:30 pm
Curious George
We Otter Be Friends/Sir George and the Dragon
1:00 pm
Antiques Roadshow
Newport, Hour Two
2:00 pm
Cook's Country
French Fare
2:30 pm
My Greek Table with Diane Kochilas
Taste the Music: The Aromatic Cuisine of the Asian Minor Greeks
3:00 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Mexican Favorites
3:30 pm
America's Test Kitchen
Pork Chops and Maple Cake
4:00 pm
Call The Midwife
Episode 5
5:00 pm
BBC World News America
5:30 pm
Chicago Tonight
6:00 pm
PBS NewsHour
7:00 pm
Finding Your Roots
Buried Secrets
8:00 pm
The Express Way with Dule Hill
Texas
9:00 pm
Frontline
The Last Survivors
10:00 pm
Chicago Tonight
10:30 pm
BBC News
11:00 pm
Amanpour & Company
12:00 am
Antiques Roadshow
Stan Hywet Hall & Gardens Hour 2
1:00 am-
Paul Hollywood Goes to Hollywood
1:00 am
City in the Sky
Departure
2:00 am
NOVA
Polar Extremes
4:00 am
Amanpour & Company
5:00 am
Wai Lana Yoga
Good Vibrations
5:30 am
Classical Stretch: By Essentrics
Upper Body Pain Relief
6:00 am
Yndi Yoga
Key
6:30 am
Happy Yoga with Sarah Starr
Summer Sunflower Storm
7:00 am
City in the Sky
Departure
8:00 am
NOVA
Polar Extremes
10:00 am
Antiques Roadshow
Stan Hywet Hall & Gardens Hour 2
11:00 am
Paul Hollywood Goes to Hollywood
Savannah
12:00 pm
The Man Who Saved 669 Children
1:00 pm
Chicago Tonight
1:30 pm
Jay's Chicago
Musical Ties
2:00 pm
Curious Traveler
Curious Dijon & Beaune
2:30 pm
Ask This Old House
Repairing A Rotted Porch Post/Dealing with High Indoor Humidity
3:00 pm
Journal
3:30 pm
DW The Day
4:00 pm-
BBC News The Context
4:00 pm
BBC News The Context
4:30 pm
Kitchen Queens: New Orleans
Jazzy Shrimp
5:00 pm
Lidia's Kitchen
Tiny Kitchen, Big Flavor
5:30 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Cooking with Chilies
6:00 pm
My Life Is Murder
Feet of Clay
7:00 pm
Broadchurch
Episode 1
8:00 pm
Seaside Hotel On Walter Presents
We're Not Talking About That
9:00 pm
PBS NewsHour
10:00 pm
Antiques Roadshow
Stan Hywet Hall & Gardens Hour 2
11:00 pm
Chicago Tonight
11:30 pm
PBS NewsHour
12:30 am
Jay's Chicago
Musical Ties
1:00 am-
My Life Is Murder
1:00 am
La Frontera with Pati Jinich
From Dos Laredos to Mars
2:00 am
In Julia's Kitchen with Master Chefs
Madhur Jaffrey
2:30 am
People of the North
Faeroerne Islands (Faeroerne Islands)
3:00 am
This Old House
New Jersey Next Level Tight
3:30 am
Ask This Old House
Paint Dark Basement, Bat House
4:00 am
Rick Steves' Europe
Copenhagen
4:30 am
Best of the Joy of Painting
Mountain by the Sea
5:00 am
Gardenfit
Meet Renny Reynolds
5:30 am
J Schwanke's Life In Bloom
Beauty from the Flower Farm
6:00 am
Quilting Arts
Shapes
6:30 am
Painting and Travel with Roger & Sarah Bansemer
Rota The Lion
7:00 am
Woodsmith Shop
Special Guest: Char Miller-King
7:30 am
J Schwanke's Life In Bloom
Beauty from the Flower Farm
8:00 am
Steven Raichlen's Project Fire
Water Meets Fire
8:30 am
Steven Raichlen's Project Smoke
Where There's Smoke
9:00 am
Georgia Outdoors (Create)
Enchanted River
9:30 am
Joseph Rosendo's Travelscope
Ontario, Canada's Niagara Peninsula - Toronto And Beyond
10:00 am
Rick Steves' Europe
Denmark: Beyond Copenhagen
10:30 am
Best of the Joy of Painting
Mountain Stream
11:00 am
Steven Raichlen's Project Fire
Water Meets Fire
11:30 am
Steven Raichlen's Project Smoke
Where There's Smoke
12:00 pm
Quilting Arts
Shapes
12:30 pm
Painting and Travel with Roger & Sarah Bansemer
Rota The Lion
1:00 pm
Woodsmith Shop
Special Guest: Char Miller-King
1:30 pm
J Schwanke's Life In Bloom
Beauty from the Flower Farm
2:00 pm
Quilting Arts
Shapes
2:30 pm
Cook's Country
Motor City Favorites
3:00 pm
Steven Raichlen's Project Fire
Water Meets Fire
3:30 pm
Steven Raichlen's Project Smoke
Where There's Smoke
4:00 pm
Georgia Outdoors (Create)
Enchanted River
4:30 pm
Joseph Rosendo's Travelscope
Ontario, Canada's Niagara Peninsula - Toronto And Beyond
5:00 pm
Rick Steves' Europe
Denmark: Beyond Copenhagen
5:30 pm
The Legacy List
Home at Last
6:00 pm
Dooky Chase Kitchen: Leah's Legacy
Distinguished Guests
6:30 pm
Kitchen Queens: New Orleans
A Taste of Summer
7:00 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Greece Every Day
7:30 pm
The Legacy List
Home at Last
8:00 pm
La Frontera with Pati Jinich
Fronterizos of the Golden Coast
9:00 pm
Rick Steves' Europe
Denmark: Beyond Copenhagen
9:30 pm
Joseph Rosendo's Travelscope
Ontario, Canada's Niagara Peninsula - Toronto And Beyond
10:00 pm
Georgia Outdoors (Create)
Enchanted River
10:30 pm
Best of the Joy of Painting
Mountain Stream
11:00 pm
The Legacy List
Home at Last
11:30 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Greece Every Day
12:00 am
Dooky Chase Kitchen: Leah's Legacy
Distinguished Guests
12:30 am
Kitchen Queens: New Orleans
A Taste of Summer
1:00 am-
La Frontera with Pati Jinich
1:00 am
Wild Kratts
Crocogator Contest
1:30 am
Wild Kratts
Race to Goat Mountain
2:00 am
Lyla in the Loop
How to Hamster/A Bad Case of the Beeps
2:30 am
Molly of Denali
Valentine's Day Disaster/Porcupine Slippers
3:00 am
Molly of Denali
The Worm Turns/Little Dog Lost
3:30 am
Hero Elementary
The Feed for Speed / An Uphill Task
4:00 am
Cyberchase
The Migration Situation
4:30 am
Let's Go Luna!
5:00 am
Clifford The Big Red Dog
All Grown Up/Picture This
5:30 am
Dinosaur Train
What's at the Center of the Earth? Layers!/What's at the Center of the Earth? Fossils!
6:00 am
Pinkalicious & Peterrific
Sidewalk Art/Gnome at Home
6:30 am
The Not-Too-Late Show with Elmo
Rohan Chand & Kane Brown
7:00 am
Sesame Street
Gold Medal Tango
7:30 am
Sesame Street
Community Mural
8:00 am
Work It Out Wombats!
A House for Snout/Junjun's Brain Freeze
8:30 am
Work It Out Wombats!
Summerween/Make It Snow
9:00 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Pizza Day at School/Daniel and Jodi Like Different Things
9:30 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Daniel Takes Care of Snowball/Margaret's Bathtime
10:00 am
Curious George
Fly Paper/Fix It, Monkey!
10:30 am
Curious George
All Washed Up/George's Fancy Pants
11:00 am
Donkey Hodie
Acornball/Super Duper Magic Fun Box
11:30 am
Donkey Hodie
Snow Day/Snow Surprise Challenge
12:00 pm
Elinor Wonders Why
The Town Picnic/The Amazing Expandable Clubhouse
12:30 pm
Rosie's Rules
Donating Day/Gatita The Volunteer Cat
1:00 pm
Rosie's Rules
Rosie Maps It Out/Merry-Go-Rosie
1:30 pm
Xavier Riddle and the Secret Museum
I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
2:00 pm
Alma's Way
Alma's Rescue Repair/Alma Cools Off
2:30 pm
Alma's Way
Alma's Movie Night/Papi The Hero
3:00 pm
Lyla in the Loop
Sanitation Situation/Stu Rides The Bus
3:30 pm
Nature Cat
The Nature Nap Dilemma/Captain Nature Cat's Wild River Adventure
4:00 pm
Arthur
War of the Worms/I Owe You One
4:30 pm
Odd Squad
Odd In 60 Seconds/Villain Networking
5:00 pm
Wild Kratts
Blowfish Blowout
5:30 pm
Wild Kratts
Ground Hog Wake Up Call
6:00 pm
Lyla in the Loop
Sanitation Situation/Stu Rides The Bus
6:30 pm
Molly of Denali
7:00 pm
Molly of Denali
Sap Season/Book of Mammoths
7:30 pm
Hero Elementary
Where's Fur Blur? / The Blob
8:00 pm
Cyberchase
Hacker Hugs A Tree
8:30 pm
Let's Go Luna!
C'est Cheese/C'est La Vie A Paris
9:00 pm
Rosie's Rules
Rosie Maps It Out/Merry-Go-Rosie
9:30 pm
Xavier Riddle and the Secret Museum
I Am Wilma Rudolph/I Am Jonas Salk
10:00 pm
Alma's Way
Alma's Rescue Repair/Alma Cools Off
10:30 pm
Alma's Way
Alma's Movie Night/Papi The Hero
11:00 pm
Lyla in the Loop
Sanitation Situation/Stu Rides The Bus
11:30 pm
Nature Cat
The Nature Nap Dilemma/Captain Nature Cat's Wild River Adventure
12:00 am
Arthur
War of the Worms/I Owe You One
12:30 am
Odd Squad
Odd In 60 Seconds/Villain Networking
1:00 am-
Wild Kratts