Thursday, April 25
WTTW SD/HD
WTTW Prime
WTTW Create
WTTW Kids 24/7
1:00 am
The Express Way with Dule Hill
California
2:00 am
Julius Caesar: The Making of a Dictator
Ides of March
3:00 am
All Creatures Great and Small On Masterpiece
Right Hand Man
4:00 am
All Creatures Great and Small On Masterpiece
By The Book
5:00 am
BBC News
5:30 am
Chicago Tonight: Black Voices
6:00 am
Odd Squad
Oswald in the Machine/The B-Team
6:30 am
Arthur
Carls Concerto/Too Much of a Good Thing
7:00 am
Molly of Denali
A Little Batty/The Clean Up Mix Up
7:30 am
Alma's Way
All About Alma/Alma's Playdate
8:00 am
Lyla in the Loop
Every Sand-Which Way/Growing Up
8:30 am
Wild Kratts
Flight of the Pollinators
9:00 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Jodi's Asthma/Daniel and Max Play at the Playground
9:30 am
Rosie's Rules
The Catrina Mystery/The Lucky Dragon
10:00 am
Sesame Street
The Great Corn Festival
10:30 am
Work It Out Wombats!
Malik Gets Muddy/Balloonasaur Delivery
11:00 am
Donkey Hodie
Someplace Cold/Purple Polka Dot Party
11:30 am
Nature Cat: Nature Cats Nature Movie Special Extraordinaire
12:30 pm
Curious George
Prints of a Monkey / Lobby Sale
1:00 pm
Antiques Roadshow
Best of 25
2:00 pm
Cook's Country
Summer Berry Desserts
2:30 pm
Jacques Pepin: Heart & Soul
Cooking from Le Pelican
3:00 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
The Austrian Table
3:30 pm
America's Test Kitchen
Italian Sweets
4:00 pm
Call The Midwife
Episode Five
5:00 pm
BBC World News America
5:30 pm
Chicago Tonight: Latino Voices
6:00 pm
PBS NewsHour
7:00 pm
Agatha Christie's Poirot
Third Girl
8:35 pm
Jay's Chicago
Life Stories
9:00 pm
Shame of Chicago, Shame of The Nation
The Chicago Plan
10:00 pm
Chicago Tonight: Latino Voices
10:30 pm
BBC News
11:00 pm
Amanpour & Company
12:00 am
Changing Planet
Coral Special
1:00 am-
A Brief History of the Future
1:00 am
Frankie Drake Mysteries
Life Is A Cabaret
2:00 am
The Paris Murders
Just Before Oblivion
3:00 am
Nina
In Her Image
4:00 am
Amanpour & Company
5:00 am
Wai Lana Yoga
Bend You Backbone
5:30 am
Classical Stretch: By Essentrics
Relieve Neck Pain
6:00 am
Yndi Yoga
6:30 am
Happy Yoga with Sarah Starr
Tropical Garden
7:00 am
Frankie Drake Mysteries
Life Is A Cabaret
8:00 am
The Paris Murders
Just Before Oblivion
9:00 am
Nina
In Her Image
10:00 am
Changing Planet
Coral Special
11:00 am
A Brief History of the Future
Human
12:00 pm
NOVA
Making North America: Life
1:00 pm
Chicago Tonight: Black Voices
1:30 pm
Jay's Chicago
Doing It Differently
2:00 pm
Samantha Brown's Places to Love
New Hampshire's Coast and More
2:30 pm
Ask This Old House
Water Filter, Bathroom Caulking
3:00 pm
Journal
3:30 pm
DW The Day
4:00 pm-
BBC News The Context
4:00 pm
BBC News The Context
4:30 pm
Chef's Life
A Road Trip for Rice
5:00 pm
tasteMAKERS
Smoking Goose // Indianapolis, Indiana
5:30 pm
Table for All with Buki Elegbede
A Taste of India
6:00 pm
Rick Steves Art of Europe
The Renaissance
7:00 pm
Epic Train Journeys from Above
Darjeeling Himalayan Railway
8:00 pm
Expedition with Steve Backshall
Kamchatka: Expedition Grizzly River
9:00 pm
PBS NewsHour
10:00 pm
Changing Planet
Coral Special
11:00 pm
Chicago Tonight: Latino Voices
11:30 pm
PBS NewsHour
12:30 am
Jay's Chicago
Doing It Differently
1:00 am-
Rick Steves Art of Europe
1:00 am
Ask This Old House
Seismic Retrofit, Dryer Vent
1:30 am
Ask This Old House
Crown Molding, Strip Wallpaper
2:00 am
Cook's Country
Mediterranean Meze
2:30 am
America's Test Kitchen
Seafood Feast
3:00 am
Classic Woodworking
Table Lamp
3:30 am
Yndi Yoga
Practice for Fluidity (Water)
4:00 am
Rick Steves' Europe
Rick Steves' Europe: The Making Of
4:30 am
Best of the Joy of Painting
Misty Mountain Morning
5:00 am
To Dine for with Kate Sullivan
Gary Vaynerchuk. Entrepreneur. Location: New York City
5:30 am
Yoga In Practice
Simplicity, Patience, Compassion - Chair Yoga
6:00 am
Knit and Crochet Now
Gnome Slipper Boots
6:30 am
Pocket Sketching with Kath Macaulay
Plein Air with Architecture
7:00 am
American Woodshop
Custom Kitchen Tools
7:30 am
Yoga In Practice
Simplicity, Patience, Compassion - Chair Yoga
8:00 am
Jacques Pepin: Heart & Soul
Wonders of the Sea
8:30 am
Christopher Kimball's Milk Street Television
The Best Falafel
9:00 am
Dream of Italy
The Black Madonna with Marisa Tomei
9:30 am
Joseph Rosendo's Travelscope
Sechselauten - Switzerland's Spring Festival
10:00 am
Rick Steves' Europe
Burgundy: Profound France
10:30 am
Best of the Joy of Painting
High Chanteau
11:00 am
Jacques Pepin: Heart & Soul
Wonders of the Sea
11:30 am
Christopher Kimball's Milk Street Television
The Best Falafel
12:00 pm
Knit and Crochet Now
Gnome Slipper Boots
12:30 pm
Pocket Sketching with Kath Macaulay
Plein Air with Architecture
1:00 pm
American Woodshop
Custom Kitchen Tools
1:30 pm
Yoga In Practice
Simplicity, Patience, Compassion - Chair Yoga
2:00 pm
Knit and Crochet Now
Gnome Slipper Boots
2:30 pm
Cook's Country
Italian Comfort Food
3:00 pm
Jacques Pepin: Heart & Soul
Wonders of the Sea
3:30 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
The Best Falafel
4:00 pm
Dream of Italy
The Black Madonna with Marisa Tomei
4:30 pm
Joseph Rosendo's Travelscope
Sechselauten - Switzerland's Spring Festival
5:00 pm
Rick Steves' Europe
Burgundy: Profound France
5:30 pm
The Legacy List
Home at Last
6:00 pm
Essential Pepin
Vegetable Bounty
6:30 pm
Pati's Mexican Table
Texas BBQ in the Orange Belt
7:00 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Baking In Paris
7:30 pm
The Legacy List
Home at Last
8:00 pm
Ask This Old House
Paint Metal Railing, Wine Rack
8:30 pm
Ask This Old House
Deck Staining, Water Monitoring
9:00 pm
Rick Steves' Europe
Burgundy: Profound France
9:30 pm
Joseph Rosendo's Travelscope
Sechselauten - Switzerland's Spring Festival
10:00 pm
Dream of Italy
The Black Madonna with Marisa Tomei
10:30 pm
Best of the Joy of Painting
High Chanteau
11:00 pm
The Legacy List
Home at Last
11:30 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Baking In Paris
12:00 am
Essential Pepin
Vegetable Bounty
12:30 am
Pati's Mexican Table
Texas BBQ in the Orange Belt
1:00 am-
Ask This Old House
1:00 am
Wild Kratts
Tardigrade Xtreme
1:30 am
Cat in the Hat Knows A Lot About Camping!
2:30 am
Molly of Denali
Climb Every Mountain/Happy Trails
3:00 am
Molly of Denali
Lynx to the Past/Molly of the Yukon
3:30 am
Hero Elementary
Tail of One Kitty/Movie Theater Meltdown
4:00 am
Cyberchase
Composting in the Clutch
4:30 am
Let's Go Luna!
Nature Calls/Story Story
5:00 am
Clifford The Big Red Dog
Knights of the Wobbly Table/Don't Lead Me A Stray
5:30 am
Dinosaur Train
Gilbert The Conductor/A Clubhouse of Their Own
6:00 am
Pinkalicious & Peterrific
The Kendra Shuffle/Team Song
6:30 am
The Not-Too-Late Show with Elmo
Jenna Bush Hager & Sophie Fatu
7:00 am
Sesame Street
The Great Corn Festival
7:30 am
Sesame Street
Jobs Day
8:00 am
Work It Out Wombats!
Moo Moo Choo Choo / Lake Bellyflop
8:30 am
Work It Out Wombats!
The Mighty Zeke/Gift for a Fish
9:00 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Juan Carlos Visits the Neighborhood/Daniel Shows Juan Carlos the Clock Factory
9:30 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Jodi's Lemonade Stand/Daniel Remembers What He Needs
10:00 am
Curious George
George and the Giant Thumb/Shutter Monkey
10:30 am
Curious George
A Knight to Remember
11:00 am
Donkey Hodie
Super Duper Sleepover/Mountain Climb Time
11:30 am
Donkey Hodie
The Try Scouts/Wiz-Kazizz-Kazaam
12:00 pm
Elinor Wonders Why
Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
12:30 pm
Rosie's Rules
Rosie in the City/Rosie in the Country
1:00 pm
Rosie's Rules
Fun House/Crystals New Bunny
1:30 pm
Xavier Riddle and the Secret Museum
I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
2:00 pm
Alma's Way
Howard Flies The Coop/Supper Surprise
2:30 pm
Alma's Way
Community Campout/Leaf It to Alma
3:00 pm
Nature Cat: Nature Cats Nature Movie Special Extraordinaire
4:00 pm
Arthur
George and the Missing Puzzle Piece/D.W. Swims With the Fishes
4:30 pm
Odd Squad
Extreme Cakeover/A Job Well Undone
5:00 pm
Wild Kratts
Iron Wolverine
5:30 pm
Wild Kratts
Search for the Florida Panther
6:00 pm
Lyla in the Loop
Lemonade Champs/Double Dutch Dilemma
6:30 pm
Molly of Denali
Winter Champions/Hus-Keys
7:00 pm
Molly of Denali
Midnight Sun Fun Run/Molly Oodi' Heekha
7:30 pm
Hero Elementary
With A Little Push/Track That Pack
8:00 pm
Cyberchase
A World Without Zero
8:30 pm
Let's Go Luna!
A Prickly Pear/Turkish Delight
9:00 pm
Rosie's Rules
Fun House/Crystals New Bunny
9:30 pm
Xavier Riddle and the Secret Museum
I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
10:00 pm
Alma's Way
Howard Flies The Coop/Supper Surprise
10:30 pm
Alma's Way
Community Campout/Leaf It to Alma
11:00 pm
Nature Cat: Nature Cats Nature Movie Special Extraordinaire
12:00 am
Arthur
George and the Missing Puzzle Piece/D.W. Swims With the Fishes
12:30 am
Odd Squad
Extreme Cakeover/A Job Well Undone
1:00 am-
Wild Kratts