Monday, April 15
WTTW SD/HD
WTTW Prime
WTTW Create
WTTW Kids 24/7
1:00 am
My Life Is Murder
The Locked Room
1:50 am
Brokenwood Mysteries
Sour Grapes
3:25 am
Agatha Christie's Poirot
Mrs McGinty's Dead
5:00 am
BBC News
5:30 am
Firing Line with Margaret Hoover
6:00 am
Odd Squad
6:00 to 6:05
6:30 am
Arthur
Arthur's Tv-Free Week/Night Fright
7:00 am
Molly of Denali
By Sled Or Snowshoe/The Shortest Birthday
7:30 am
Alma's Way
Lost in the Bronx/New Neighbors
8:00 am
Lyla in the Loop
When Luke Became Stu/Secret Surprise Party
8:30 am
Wild Kratts
No Name Dream
9:00 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Daniel Meets a New Friend/A New Friend at the Clock Factory
9:30 am
Rosie's Rules
Rosies Switcheroo/Rosies Family Tree
10:00 am
Sesame Street
Horsing Around
10:30 am
Work It Out Wombats!
Treeborhood Carnaval/Magic Tricky
11:00 am
Donkey Hodie
Speedy Delivery/Ruff Night
11:30 am
Elinor Wonders Why
These Sneezes/Ari's Lucky Shirt
12:00 pm
Nature Cat
Outdoor Nature Warrior/Hide and Go Screech
12:30 pm
Curious George
The Inside Story/A Monkey, A Plan, A Canal
1:00 pm
Antiques Roadshow
Vintage Memphis
2:00 pm
Cook's Country
Italian Comfort Food
2:30 pm
Lidia's Kitchen
Can't Go Wrong
3:00 pm
Christopher Kimball's Milk Street Television
Enchiladas and Molletes
3:30 pm
America's Test Kitchen
Cherry and Berry Desserts
4:00 pm
Miss Scarlet and the Duke On Masterpiece
Origins
5:00 pm
BBC World News America
5:30 pm
Chicago Tonight
6:00 pm
PBS NewsHour
7:00 pm
Antiques Roadshow
North Carolina Museum of Art Hour 2
8:00 pm
Antiques Roadshow
Santa Clara, Hour Two
9:00 pm
Television Event
10:00 pm
Chicago Tonight
10:30 pm
BBC News
11:00 pm
Amanpour & Company
12:00 am
Call The Midwife
Season 13, Episode 5
1:00 am-
Mr. Bates Vs The Post Office On Masterpiece
1:00 am
Uss Indianapolis: The Final Chapter
2:30 am
Taken Hostage: An American Experience Special
Part Two
4:30 am
The Future of America's Past
Lines in the Sand
5:00 am
Wai Lana Yoga
Rock & Roll
5:30 am
Classical Stretch: By Essentrics
Long Adductor
6:00 am
Yndi Yoga
Yndi Heart Opening Flow
6:30 am
Happy Yoga with Sarah Starr
Pastel Morning
7:00 am
Taken Hostage: An American Experience Special
Part Two
9:00 am
The Future of America's Past
Lines in the Sand
9:30 am
Rick Steves' Europe
Egypt's Cairo
10:00 am
Call The Midwife
Season 13, Episode 5
11:00 am
Mr. Bates Vs The Post Office On Masterpiece
Episode 2
12:00 pm
Alice & Jack On Masterpiece
Episode 5
1:00 pm
Chicago Tonight: Week In Review
1:30 pm
Jay's Chicago
Green and Growing
2:00 pm
Tell Me More with Kelly Corrigan
Many Possible Lives
2:30 pm
Ask This Old House
Seismic Retrofit, Dryer Vent
3:00 pm
Journal
3:30 pm
DW The Day
4:00 pm-
BBC News The Context
4:00 pm
BBC News The Context
4:30 pm
Dooky Chase Kitchen: Leah's Legacy
Making Music
5:00 pm
Pati's Mexican Table
Photographic Food Memories
5:30 pm
America's Test Kitchen
Scandinavian Brunch
6:00 pm
Changing Planet
7:00 pm
NOVA
Reef Rescue
8:00 pm
Nature
Australian Bushfire Rescue
9:00 pm
PBS NewsHour
10:00 pm
Call The Midwife
Season 13, Episode 5
11:00 pm
Chicago Tonight
11:30 pm
PBS NewsHour
12:30 am
Jay's Chicago
Green and Growing
1:00 am-
Changing Planet
1:00 am
Dooky Chase Kitchen: Leah's Legacy
Leah's Classic New Orleans Cuisine
1:30 am
Kitchen Queens: New Orleans
Mardi Gras Celebration
2:00 am
The Legacy List
Viva La Downsizing / Richmond, VA
3:00 am
Rick Steves Art of Europe
Ancient Rome
4:00 am
Julie Taboulie's Lebanese Kitchen
It's Taboulie Time
4:30 am
Christina Cooks: Back to the Cutting Board
Cooking Dinner with Sandro
5:00 am
Craft In America
Inspiration
6:00 am
Best of Sewing with Nancy
Fearless Quilting Finishes, Part 3
6:30 am
Paint This with Jerry Yarnell
Long-Legged Fisherman, Part 2
7:00 am
This Old House
Glen Ridge, Nj Small But Mighty
7:30 am
Ask This Old House
Radiant Floor Retrofit, Cable Railings
8:00 am
Dining with the Chef
8:30 am
Fit to Eat (Hometown Create)
Together Again Like Sweet Potatoes and Coffee
9:00 am
Outdoor Nevada (Create)
Carson City Is Wide Open
9:30 am
Fly Brother with Ernest White II
Alaska
10:00 am
Rick Steves' Europe
Edinburgh
10:30 am
Best of the Joy of Painting
Winter Solitude
11:00 am
In Julia's Kitchen with Master Chefs
Jasper White
11:30 am
People of the North
The Fjord Valley of Sogn (Sogn)
12:00 pm
Best of Sewing with Nancy
Fearless Quilting Finishes, Part 3
12:30 pm
Paint This with Jerry Yarnell
Long-Legged Fisherman, Part 2
1:00 pm
This Old House
Glen Ridge, Nj Small But Mighty
1:30 pm
Ask This Old House
Radiant Floor Retrofit, Cable Railings
2:00 pm
Best of Sewing with Nancy
Fearless Quilting Finishes, Part 3
2:30 pm
America's Test Kitchen from Cook's Illustrated
Grilled Steak and Fruit Tart
3:00 pm
In Julia's Kitchen with Master Chefs
Jasper White
3:30 pm
Fit to Eat (Hometown Create)
Together Again Like Sweet Potatoes and Coffee
4:00 pm
Outdoor Nevada (Create)
Carson City Is Wide Open
4:30 pm
Fly Brother with Ernest White II
Alaska
5:00 pm
Rick Steves' Europe
Edinburgh
5:30 pm
Key Ingredient with Sheri Castle
Finding Our Blueberry Thrill
6:00 pm
Joanne Weir's Plates and Places
Let Them Eat Cake
6:30 pm
Cook's Country
Pennsylvanian Melting Pot
7:00 pm
America's Test Kitchen
Scandinavian Brunch
7:30 pm
Key Ingredient with Sheri Castle
Finding Our Blueberry Thrill
8:00 pm
New Orleans Cooking with Kevin Belton
Carnival
8:30 pm
Dooky Chase Kitchen: Leah's Legacy
Mardi Gras
9:00 pm
Rick Steves' Europe
Edinburgh
9:30 pm
Fly Brother with Ernest White II
Alaska
10:00 pm
In The Americas with David Yetman
Wrangell-St. Elias National Park: Wilderness of Ice, Salmon, and Human History
10:30 pm
Best of the Joy of Painting
Winter Solitude
11:00 pm
Key Ingredient with Sheri Castle
Finding Our Blueberry Thrill
11:30 pm
America's Test Kitchen
Scandinavian Brunch
12:00 am
Joanne Weir's Plates and Places
Let Them Eat Cake
12:30 am
Cook's Country
Pennsylvanian Melting Pot
1:00 am-
New Orleans Cooking with Kevin Belton
1:00 am
Wild Kratts
Honey Seekers
1:30 am
Ready Jet Go!
Freebird/Sean's Robotic Arm
2:00 am
Peg and Cat Save The World
3:00 am
Peg + Cat Mystery Hour
4:00 am
Cyberchase
Weather Or Not, Part 2
4:30 am
Let's Go Luna!
Bob The Plant/Aren't We A Pair?
5:00 am
Clifford The Big Red Dog
The Adventures of Clifford The Good/Surf's Up.... and Down
5:30 am
Dinosaur Train
Adventure Camp: Zip Lining/Adventure Camp: Canyon Hiking
6:00 am
Pinkalicious & Peterrific
The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
6:30 am
The Not-Too-Late Show with Elmo
Rohan Chand & Kane Brown
7:00 am
Sesame Street
Horsing Around
7:30 am
Sesame Street
Ramp and Roll
8:00 am
Work It Out Wombats!
Bake It Til You Make It/Zoom-In Zadie
8:30 am
Work It Out Wombats!
Malik Gets Muddy/Balloonasaur Delivery
9:00 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Time for Daniel/There's Time for Daniel and Baby Too
9:30 am
Daniel Tiger's Neighborhood
Daniel's Grr-ific Grandpere/Making Mozies with Nana
10:00 am
Curious George
Cuckoo Cockatoo/A Bunch of Ballooney
10:30 am
Curious George
11:00 am
Donkey Hodie
Me, Myself, and Donkey/Fashion Donkey
11:30 am
Cat in the Hat Knows A Lot About Camping!
12:30 pm
Rosie's Rules
Dino Day Delayed/Rosies Walkie Talkie
1:00 pm
Rosie's Rules
The Ice Pop Truck/Rosies Dollar Dilemma
1:30 pm
Xavier Riddle and the Secret Museum
I Am Fred Rogers
2:00 pm
Alma's Way
Trick Or Treatasaurus/The Haunted Hallway
2:30 pm
Alma's Way
Alma Goes to Puerto Rico: Bomba on the Beach
3:00 pm
Lyla in the Loop
How to Hamster/A Bad Case of the Beeps
3:30 pm
Nature Cat
Animal Rescue Crew/Nature of Dreams
4:00 pm
Arthur
Attack of the Turbo Tibbles/D.W. Tricks The Tooth Fairy
4:30 pm
Odd Squad
Slow Your Roll
5:00 pm
Wild Kratts
The Great Tail Fail
5:30 pm
Wild Kratts
Voyage of the Butterflier Xt
6:00 pm
Lyla in the Loop
How to Hamster/A Bad Case of the Beeps
6:30 pm
Molly of Denali
Home Made Heroes/Molly and the Snow Hawk
7:00 pm
Molly of Denali
7:30 pm
Hero Elementary
Monster Hunters/A Soapy Situation
8:00 pm
Cyberchase
Balancing Act
8:30 pm
Let's Go Luna!
Totally Yodelly/Barry and the Lost Smel
9:00 pm
Rosie's Rules
The Ice Pop Truck/Rosies Dollar Dilemma
9:30 pm
Xavier Riddle and the Secret Museum
I Am Fred Rogers
10:00 pm
Alma's Way
Trick Or Treatasaurus/The Haunted Hallway
10:30 pm
Alma's Way
Alma Goes to Puerto Rico: Bomba on the Beach
11:00 pm
Lyla in the Loop
How to Hamster/A Bad Case of the Beeps
11:30 pm
Nature Cat
Animal Rescue Crew/Nature of Dreams
12:00 am
Arthur
Attack of the Turbo Tibbles/D.W. Tricks The Tooth Fairy
12:30 am
Odd Squad
Slow Your Roll
1:00 am-
Wild Kratts